9 przeszkód, które zniechęcają kandydatów do odpowiedzi na Twoje oferty pracy.

Jeżeli zastanawiasz się co powoduje, że nie jesteś w stanie szybko i skutecznie zatrudnić nowych osób do swojego zespołu lub firmy, w której pracujesz to ten artykuł jest dla Ciebie.

Poniżej przedstawię o 9 najczęściej występujących przeszkodach, które uniemożliwiają kandydatom zaaplikowanie lub zniechęcają ich do odpowiedzi na Twoją ofertę pracy.

 

  1. Nie ma możliwości załączenia CV.

 

Co ciekawe brak możliwości zaaplikowania nie dotyczy tylko małych polskich firm. Równie często występuje w korporacjach lub międzynarodowych firmach, również tych które posiadają dedykowane dział HR.

Przykładowo podczas jednego z audytów zauważyłam, że  w zakładce kariera załączono PDF wygenerowany z oferty pracy umieszczonej na portalu rekrutacyjnym, klikając w ten PDF kandydat nie mógł zaaplikować. Jednocześnie odszukując ogłoszenie na portalu okazywało się, że jest ono już nieaktualne natomiast firma nadal prowadziła proces rekrutacji.

W przypadku innej firmy po przyciśnięciu guzika aplikuj nie było możliwości załączenia CV. Dlatego zawsze po umieszczeniu ogłoszenia sprawdź czy jesteś w stanie zaaplikować na nie.

  1. Brak zakładki kariera lub umieszczenia na niej nieaktualnych ogłoszeń.

MAKINA

Jest to najczęściej spotykana przeze mnie rysa na wizerunku pracodawcy. Przez lata rozmawiając z pracodawcami o ich potrzebach dotyczących nowych członków zespołu na moje odniesienie się do ogłoszeń

umieszczonych na zakładce kariera ponad 80% rozmówców stwierdzało

„Wie Pani co ale ta oferta jest już nieaktualna, zapomnieliśmy jej usunąć.”

Jeżeli umieszczasz ofertę tylko na portalach z ogłoszeniami o pracę zapominając o swoich mediach jakimi są m.in. strona internetowa a na niej zakładka kariera lub firmowe kanały w social media to ograniczasz grono osób do, których ona dotrze.

Usuń nieaktualne ogłoszenia i zadbaj by nowe pojawiły się najpóźniej w tym samym czasie, w którym umieszczasz ofertę na portalu z ogłoszeniami o pracę.

  1. Oferta umieszczona jest na niewłaściwym portalu.

Pamiętaj, że każdy z portali ma swoich unikatowych odbiorców. Dowiedz się, kto korzysta z portalu, na którym chcesz umieścić ofertę. Serwisy z ogłoszeniami prowadzą zestawienia odnośnie zasięgu, płci, wieku i branży osób, które z niego w największym stopniu korzystają. Możesz poprosić swojego opiekuna o podanie informacji o grupie docelowej konkretnego serwisu.

I tak inne portale skupiają kandydatów dla stanowisk operacyjnych, fizycznych lub branży IT. Innym sposobem jest wpisanie nazwy stanowiska, dzięki temu sprawdzisz czy są umieszczone i ile jest ogłoszeń konkurencji na to samo stanowisko.

Jeżeli stoisz przed wyzwaniem jakim jest duża rekrutacja to zachęcam Cię do przetestowania różnych portali i sprawdzenia, z którego lub których jest największy spływ wartościowych kandydatur.

4. Zbyt mała liczba miejsc, w których kandydat może zetknąć się z Twoją ofertą.

Pamiętaj, że są dwa rodzaje kandydatów:

Aktywni – czyli tacy, którzy obecnie chcą zmienić pracę i odwiedzają portale z ogłoszeniami.

Drugim rodzajem są kandydaci pasywni – oni aktualnie nie poszukują nowego pracodawcy.

Dlatego skorzystaj z social media, gdzie jest większe prawdopodobieństwo, że pasywny kandydat zainteresuje się Twoją propozycją. Możesz umieścić post z ogłoszeniem o pracę na firmowym fan page’u

lub skorzystać z płatnej reklamy by zwiększyć zasięg oferty.

Ponownie w zależności od grupy docelowej możesz skorzystać między innymi z Facebook, Linkedin, Youtube czy Instagram

do tego by poinformować potencjalnych kandydatów o otwartym wakacie.

  1. Wykupienie niewłaściwego ogłoszenia.

 

Warto oszacować ryzyka i przeliczyć co opłaca się bardziej. Kilkaset złotych więcej za możliwość umieszczenia loga na liście ogłoszeń, dodatkowe wyróżniki, pozycjonowanie na pierwszej stronie.

Niestety pracodawcy nie zastanawiają się ile kosztują utracone korzyści w związku z tym, że wakat pozostaje nieuzupełniony.

Jeżeli nie wykupujesz opcji automatycznego odświeżania ogłoszenia Twoja oferta spadnie na dół listy.

Zanim kandydat dojdzie do Twojego ogłoszenia to zdąży odpowiedzieć na inne.

6. Dostosuj komunikat.

Nie komunikowanie się w języku polskim z kandydatami na stanowiska, na których obce języki nie są wymagane. To podejście bardzo często zauważam na stronach zagranicznych producentów posiadających fabryki w Polsce.,Jednocześnie są to firm, które cierpią na brak kandydatów a z drugiej strony nie pozwalają by kandydaci w prosty sposób zgłosili się bezpośrednio do nich.

Zadbaj o to by zakładka kariera i strona aplikowania była również w języku polskim.  Osoba nie znająca języka obcego może nie wiedzieć jak się na niej poruszać lub zniechęci ją do aplikowania rozbudowany formularz w obcym języku.

  1. Brak możliwości zdalnego spotkania.

Nagrywam ten film w kwietniu 2020 jak zapewne wiesz w Polsce wiele osób pracuje zdalnie,  a w firmach zrezygnowano z pracy w biurze i spotkań osobistych w związku z COVID- 19.

Ma to oczywiście na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety nie wszystkie firmy umieszczają oferty z opcją rekrutacji zdalnej nawet w przypadku stanowisk managerskich, raczej ta grupa kandydatów powinna mieć możliwość połączenia się poprzez video rozmowę.

W tym okresie konieczność odbycia spotkania osobistego może skutecznie zniechęcić do zaaplikowania tym bardzie jeżeli aktualny pracodawca Twojego kandydata edukuje zespół, mocno ogranicza spotkania osobiste.

8. Nieaktualne ogłoszenie.

Przedostatnim powodem, który powoduje brak aplikacji na Twoją ofertę pracy to nieaktualne ogłoszenie. 

Czekasz na kandydatów a ich po prostu nie ma. Sprawdź czy możesz zaaplikować na swoją ofertę pracy. Dla ułatwienia ustaw automatyczne odświeżenie ogłoszenia.

Możliwe, że powód jest bardziej przyziemny niż Ci się wydaje.

9. Zbyt rozbudowany formularz.

Ostatnim powodem, który zniechęca kandydatów do zaaplikowania są rozbudowane formularze, które trzeba uzupełnić w procesie aplikowania na ofertę pracy.

Najczęściej spotykam je w międzynarodowych firmach, w których taka sama korporacyjna baza kandydatów funkcjonuje dla wszystkich oddziałów w poszczególnych krajach.

Niestety często te bazy nie są aktualizowane i zwierają szereg pytań niezwiązanych ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje.

Dla przykładu podczas przyglądania się procesowi rekrutacji w jednej z międzynarodowych firm kandydat musiał odpowiedzieć na pytanie czym będzie dojeżdżał do pracy.

Jak możesz się domyślać pytanie było niezasadne, podobnie zresztą  jak większość w tym formularzu. Dodatkowo wśród odpowiedzi do wyboru oprócz roweru czy komunikacji miejskiej pojawiła się furgonetka.

Dodam, że w przytoczonym przykładzie czas trwania uzupełniania formularza zajmował ponad 25 minut.  Dla porównania czas aplikowania do głównych 4 konkurentów audytowanej firmy trwał od kilkudziesięciu sekund do 4 minut.

Mam nadzieję, że przekazane przeze mnie informacje pomogą Ci cały czas doskonalić proces pozyskiwania kandydatur. Podziel się w komentarzu swoimi wyzwaniami związanymi z procesem rekrutacji i podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym omawiam powyższy tekst.

https://www.youtube.com/watch?v=2WuYo9rnD1M

 

 

 

 

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments